Vēsture

Grupa Skyforger (latviski – Debesu Kalējs) izveidojās 1995. gadā, kad trīs dalībnieki – Pēteris, Edgars un Imants no doom metal grupas Grindmaster Dead nolēma nodoties jauniem muzikāliem izaicinājumiem un pievērsās savu senču vēstures un tradīciju izpētei. Grupas līderis un vokālists Pēteris saka: “Pirms tam mēs dziedājām par ārzemju bruņiniekiem, bet tad lasot grāmatas es atklāju, ka mūsu pašu zemgaļi ir bijuši ne sliktāki karotāji, un līdz ar to bija skaidrs, ka noteikti jāpievēršas mūsu pašu Latviešu vēstures izzināšanai”. Trio drīzumā pievienojas arī ģitārists Rihards un sākas aktīvs darbs pie demo albuma, kurš ierauga dienasgaismu 1997. gadā ar nosaukumu “Semigalls’ Warchant” (Zemgaļu karadziesma).

Drīzumā Skyforger paraksta savu pirmo līgumu ar ārvalstu ierakstu kompāniju Mascot Records no Nīderlandes, un jau 1998. gadā tiek izdots debijas albums “Kauja pie Saules”, kurš ir veltīts 13 gs. baltu cilšu cīņām pret vācu ordeņa bruņiniekiem. Skyforger spēlē daudzos vietējos koncertos un ar piedalīšanās pirmajā “Baltic Thunder” tūrē iegūst sev arī daudz piekritēju Baltijas valstīs. Grupas skanējums kopumā raksturojas kā savdabīgs sajaukums starp pagan / folk / heavy / black metal stiliem.

2000. gadā nāk klajā otrais albums “Latviešu strēlnieki”, kurš negaidīti aizved klausītājus 1. Pasaules kara laikos un stāsta par nežēlīgajām cīņām pie Rīgas, Ložmetējkalnā, Nāves Salā un citur Zemgalē (1915 – 1917), strēlniekiem varonīgi aizsargājot Latvijas zemi pret citvalstu iebrucējiem, atkal jau tiem pašiem vāciešiem. Diemžēl grupa saskaras ar ierakstu kompānijas finansiālu nevēlēšanos atbalstīt šo albumu un sadarbība ar Mascot Records beidzas 2001. gadā.

Skyforger 2000. gads

Neskatoties uz to, Skyforger nemet plinti krūmos un strādā pie jauna materiāla; paralēli tiek atrasts jauns izdevējs vācu ierakstu kompānijas Folter Records personā un 2003. gadā tiek izdots grupas trešais albums “Pērkoņkalve”, un seko aktīva koncertdarbība pa Eiropu. Šajā albumā grupas dalībnieki pievēršas senajai latviešu mitoloģijai, to dievībām un rituāliem. 2004. gada februārī Skyforger tika nominēti Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvai nominācijās – labākais rock albums “Pērkoņkalve” un labākā rock dziesma “Kad Ūsiņš jāj”. Balvas gan grupa neieguva, taču uzstājās TV tiešraidē, noslēdzot balvu pasniegšanas ceremonijas koncertu Dailes teātrī.

Skyforger 2003. gads

Paralēli sadarbojoties ar Kultūrkapitāla fondu 2003. gadā puiši arī izdod tīru folkmūzikas albumu “Zobena dziesma”, kur apkopotas senas latviešu kara un mitoloģiskās dziesmas. Gadu vēlāk Kalējiem pievienojas folk instrumentālists Kaspars, ar kura atnākšanu tiek realizēts senais sapnis par folkmūzikas instrumentu izpildīšanu dzīvajā grupas koncertos. 2005. gadā atzīmējot Skyforger dibināšanas desmitgadi, tiek atkārtoti laists klajā demo albums “Semigalls’ Warchant” CD versijā ar papildus 4 jaunām dziesmām, EP “Asinslauks”.

2010. gada februārī Skyforger paraksta līgumu sadarbībai ar slaveno amerikāņu ierakstu kompāniju Metal Blade Records, kuri 26. aprīlī visā pasaulē izdod latviešu mitoloģiskai teikai veltītu opusu ar nosaukumu “Kurbads”.
Albums tiek labvēlīgi novērtēts gan ārzemju presē, gan arī Latvijas mūzikas dzīvē, un Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas ekspertu aptaujā kas norisinājās Nacionālajā teātrī, tas tika atzīts kā labākais 2010. gada rock mūzikas ieraksts.

Skyforger 2010. gads

2015. gads ir bijis notikumiem ļoti bagāts. 6. aprīlī Skyforger izlaiž pēc kārtas septīto pilnformāta albumu “Senprūsija”, kurš ir veltījums trešajai, jau sen aizmirstajai Baltu tautai – prūšiem. 12 dziesmas stāsta par prūšu varonīgajām brīvības cīņām pret Teitoņu Ordeni (1260 – 1274), viņu tradīcijām, senajiem dieviem, dzīvi un nāvi. Albumā var dzirdēt visas trīs baltu valodas – latviešu, lietuviešu un prūšu. Prezentācijas koncerts notika 15. maijā pārpildītā klubā “Sapņu Fabrika”, un tas tika arī iemūžināts video ierakstā. Grupa dodas plašā Eiropas turnejā nospēlējot 31 koncertu 12 valstīs.

Rudenī tiek pabeigts darbs pie grupas pirmā DVD “Senprūsija Live”, kurā papildus apkopoti dažādi koncertu ieraksti laika posmā no 2010. gada līdz 2015. gadam. Abus ierakstus izdod vietējā ierakstu kompānija Thunderforge Records. 2016. gada 15. martā gadskārtējā Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvas ceremonijā Latvijas Nacionālajā Operā, “Senprūsija” iegūst balvu “Zelta Mikrofons” kā labākais rock / metal albums 2015. gadā.

Skyforger 2015. gads

2017. gada 3. jūnijā Limbažos notiek pirmizrāde multimediālai metāloperai “Kurbads. Ķēves dēls”, kurā izmantota grupas mūzika. Iestudējuma režisore ir Inga Tropa. Kurbadu atveidoja dejotājs Ģirts Bisenieks, teicēju — aktrise Zane Jančevska. Izrādē piedalījās Skyforger un mūsdienu dejas grupa. Metālopera kļuva par vienu no spilgtākajiem notikumiem Latvijas kultūrā, saņemot gan neviltotu skatītāju, gan profesionāļu atzinību; iegūstot Latvijas sabiedrisko mediju balvu “Kilograms kultūras 2017” nominācijā “Gada pārsteigums”. “Kurbads. Ķēves dēls” jaunā kvalitātē vēlreiz atdzima 2019. gada 23. augustā Rīgā Lucavsalā, “Baltijas ceļa” 30. gadadienas pasākumu atceres ietvaros.

2022. gada vasarā Skyforger sadarbībā ar folkloras draugu kopu Skandinieki publicē kopīgu dziesmu “Lec, eglīte”. Savukārt 6. augustā grupa pirmo reizi uzstājās pasaules lielākajā heavy metal festivālā “Wacken Open Air” Vācijā, bet koncertsezonu noslēdza 10. septembrī ar lielkoncertu atjaunotajā Mežaparka Lielajā estrādē, kas bija vēsturiski pirmais smagā metāla pasākums jaunajās tribīnēs.

Pa šiem 28 gadiem Skyforger ir iekarojuši daudzas fanu sirdis Latvijā un ārzemēs – gan ar interesanto latviešu tradicionālās mūzikas sajaukumu ar smago roku; gan ar savu atraktīvo skatuves tēlu. Grupa ir daudzkārt koncertējusi dažādās valstīs: Vācijā, Beļģijā, Nīderlandē, Lielbritānijā, Īrijā, Ziemeļīrijā, Portugālē, Spānijā, Francijā, Itālijā, Šveicē, Austrijā, Slovēnijā, Horvātijā, Serbijā, Rumānijā, Ungārijā, Čehijā, Slovākijā, Polijā, Zviedrijā, Somijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Baltkrievijā, Ukrainā, Krievijā, Gruzijā, Armēnijā, Maltā, Brazīlijā un ASV, un neapšaubāmi ir ārzemēs pazīstamākā latviešu smagā roka grupa, kā arī ierindojas starp vadošajām grupām pasaulē pagan metal stila ietvaros.

Skyforger 2022. gads

Grupas sastāvs 2023:

Pēteris – balss, ģitāra, tautas instrumenti, karavīru balsis
Edgars “Zirgs” – bass, tautas instrumenti, karavīru balsis
Alvis – ģitāra, karavīru balsis
Jānis – bungas, perkusijas